Mecidiyeköy / Şişli 0212-288-7002
Pazartesi - Çarşamba - Perşembe - Cuma: 09:00 - 19:00 Salı - Cumartesi: 09:00 - 17:00
Mecidiyeköy / Şişli 0212-288-7002
Pazartesi - Çarşamba - Perşembe - Cuma: 09:00 - 19:00 Salı - Cumartesi: 09:00 - 17:00

İmplant ve Çene Kemiği Uygunluğu

İmplant Vidaları Kemik İle Kaynaşmazsa Ne Olur?
Tedavi tekniklerinde uygun implant yöntemleri ve standart implant tedavi prosedürü uygulamazsa, istenmeyen sonuçlar sağlanabilir.  Esasında bu gibi bir ihtimal oldukça düşük olmakla birlikte bu başarısızlıklar çoğunlukla cerrahi müdahaleleri takip etmeye başlayan ilk 2 ve 3 ay içerisinde meydana gelerek kendini göstermeye başlayan problemlerdendir. İmplant ile kemik kaynaşmaz ise hekimiziniz yapılan implantları yerinden çıkaracaktır.

Çıkarılmış olan bölgeye kemik iyileştikten sonra yeniden bir implant uygulaması yapılmalıdır. Bunun dışında klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilmektedir. En doğru seçimlerden bir tanesi olmaktadır. Bunların dışında iyi bir hekim tarafından yapılan gerekli muayeneler sonucunda implant tedavilere engel teşkil edecek ya da bu gibi sorunlara sebep olacak durumlar saptanabilir. Bu durumlar anlaşıldığı taktirde hastalara uygun teknik, uyum, çap ve aynı zamanda boyda implant yerleştirilmelidir. Bu şekilde, bu risklerin yaşanma olasılığı ortadan kaldırılmış olur.

İmplant tedavisinde, implantın yerinden çıkarılması diş çekimi gibidir. Çenede yeni kemik oluşumları için beklenir. Ardından da yeniden implant tedavisi uygulanabilir. Normal koşullarda bu ihtimaller oldukça düşüktür.Diş implant vidaları ve çene kemiği, birbirine sorunsuz bir şekilde kaynaşır. Kaynaşma tamamlandıktan sonra implant üstü protezler kısa sürede uygulanır.

Üste çene azı bölgesinde yeterli kemik mevcut değilse, implant sahibi olmak mümkün müdür?
Sinüs tabanını yükseltme uygulamaları;

İmplant tedavilerinin çok başarılı ve avantajlı olması, birçok kişiyi bu tedaaviye yönlerdirmektedir. Her hasta implant sahibi olmak isteyebilir ancak her hastanın çene kemiği implant uygulaması için yeterli olmayabilir. Dişlerin kaybedilmesi çene kemiğinde erimelere yol açar.  Bu sebeple özellikle üst çene dişleri bölgesinde oluşan kemik kayıplarında sinüs tabanının aşağı doğru sarkması etkindir. İmplant tedavisi uygulayabilmek içinse bu sinüs tabanının yükseltilmesi şarttır.

Günümüzdeki implant diş alanındaki gelişmeler, diş hekimlerine üst çene arka bölgelerdeki kemik defektleri olan kişilere dental implant yerleşimini sağlayabilecek çok farklı tedavi opsiyonları sunabilmektedir. Günümüzde yeterli olmayan kemik yüksekliğinin yeterli bir duruma getirilmesinin en yaygın yolu sinüs tabanını yükseltmedir. Bunun için iki yöntem uygulanır.

A) Transkrestal yöntemle üst çene sinüs tabanı yükseltilmesi;

Dişin olmadığı alanın boşluğun yeterli genişliği sahip olduğu, yüksekliğinin ise en az 5mm olduğu, sinüs tabanının yapısının da düz olduğu alanlarda transkrestal teknik ile sinüs tabanı yükseltilebilir.

Bu tekniğin riskleri ise;

Sinüs zarının delinme riski mevcuttur. Bu sebeple de çok deneyimli ve güvenilir bir hekime yaptırmak gerekir.

B) Lateral pexicere yöntemli ile üst çene sinüs tabanının yükseltilmesi;

İmplant yapılacak olan diş olmayan boşluğun, kemik genişliği yeterli ancak uzunluğu 4-5mm den kısa ise lateral pencere yöntemi uygulanarak sinüs tabanı yükseltilebilir.

Üst çenede kemik uzunluğunun olmama durumu ve kemiğin erimesi 3 boyutlu olarak meydana gelir. Dişsiz pasterior üst çene, yalnızca maksiller sinüsün altında bulunan başlangıç kemik yüksekliği ile değil, dikey ve yatay şekilde de incelenebilir. Şayet ciddi bir dikey boyutta problem mevcut ise ve yatay boyut da yeterli değil ise yeterli kemik hacmi oluşturmak ve implant yerleşimini yapabilmek adına ilk olarak kemik arttırımını yapmak gerekir. Bu arttırım için ise sinüs tabanı yükseltilmelidir. Daha sonra kemik grefti yerleştirilerek implant aynı seansta uygulanabilir. Ya da ilk önce sinüs tabanı yükseltilir ve kemik konulur, bu aşamadan sonra kemik oluşumu için beklenir.Daha sonra ise implant takılır.

Sinüs tabanı yükseltme uygulamaları için tedavi öncesi değerlendirme
Sinüs tabanı yükseltme uygulamalarında hasta seçimi, implantların başarıya ulaşmaları için oldukça önem taşır. Diş hekiminin, sinüsün çevre yapılarla beraber anotomisini ve diş çekimi ardından çene kemiğinin değişimlerinin incelenmesi ve doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bu sebeple farklı radyolojik tetkikler yapılır.

Genel sağlık durumunun değerlendirilmesi;

Sinüs tabanı yükseltilecek olan kişilerde kemik iyileşmesine engel teşkil edecek lokal veya sistemik herhangi bir sağlık sorunu bulunmamalıdır.

Bu sorunlar:

Kontrolsüz şeker hastalarında.
Baş boyun bölgesini kapsayan radyoterapi gören hastalarda.
Transplantasyon hastalarında uzun sürekli immunasuprasyon tedavisi görmüş kişiler.
Osteoprozlü hastalar doktor değerlendirilmesine göre kara verilir.
Naropsikiyatrik problemi  olan kişiler operasyon ardından uyması gereken şartları sağlayamaz. Bu sebeple de tedaviyi alınmaları uygun olmaz.

Uygulanan ilaçlar

Cerrahi müdahaleden çok önce uygulanan ilaçların tam bir listesi elde edilmelidir. Bu şekilde diş hekimi herhangi bir uygulamanın cerrahi işleme engel oluşturup oluşturmadığına karar verip buna göre tedbirlerini alır.

Antitrambatik ilaçlar gibi medikasyon tipleri, cerrahi esnasında çok dikkatli olmayı gerektirir.  Aşırı kanama riski olmayan antitrombatikler çoğunlukla tedavi sırasında bırakılmamalıdır.

Alerjiler

Hastanın alerji durumu araştırılmalıdır. Hangi ilaç ve antibiotiklere karşı alerjisi olduğu öğrenilmelidir. Tedavi ardından verilecek ilaçların sorun yaratmaması adına bu önemlidir.

Tütün ve alkol

Sigara orijinal kemikte de greftlenmiş paterior üst çenede yerleştirilen implantlar için de bir olumsuzluk etkenidir.

Alkol, kemik greftini etkiler. Bununla beraber alkol kullanan implant hastalarında beslenme bozukları, kötü ağız hijyeni ve uyum problemleri de görülür. Bu sebeple alkol kullanan kişiler hekimleriyle konuşmalıdır.

Related Posts

💬 WhatsApp
Call Now Button