Mecidiyeköy / Şişli 0212-288-7002
Pazartesi - Çarşamba - Perşembe - Cuma: 09:00 - 19:00 Salı - Cumartesi: 09:00 - 17:00
Mecidiyeköy / Şişli 0212-288-7002
Pazartesi - Çarşamba - Perşembe - Cuma: 09:00 - 19:00 Salı - Cumartesi: 09:00 - 17:00

İmplant Tedavisi Avantajları Nelerdir?

İmplant (diş ekme) nedir?

İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın tedavidir. İmplant uygulanan diş, klasik köprü ve protezlere nazaran daha iyi konuşma ve çiğneme işlevlerini sağlar. İmplant tedavisi oldukça doğal bir görünümü ile hastalara özgüven sağlayarak yaşam kalitesini yükseltir. Doğru tanı, yeterli bilgi düzeyi, deneyim ve uygun ekipmanlarla yapıldığı takdirde diş implantları, hem hasta ve  hem de hekim açısından oldukça yüksek başarı oranları sağlayan bir tedavidir.

Özen olarak implant tedavisi, kaybedilmiş dişlerin işlev ve estetiğini tekrar yerine getirmek adına çene kemiğine yerleştirilen ve titanyumdan üretilen yapay diş kökleridir.

Diş implantı yaptırmanın en büyük avantajı, sabit bir implant proteztir. Sabit implant protezin anlamı da, eksik olan dişlerinizin neredeyse aynısı olan, hem görüntü hem de işlev bakımından yapay olduğu kesinlikle hissedilmeyen yapılardır. İmplant tedavisinden önce hareketli protezler kullanılmaktaydı. Bu hareketli protezler, toplum içinde ”damak” şeklinde tabir edilir. Bu protezler, hareketli olduğu için konuşurken çıkabilen, altlarına yemek artıkları kaçabilen, bu sebeple de hastaları rahatsız eden bir yapıdaydı. Ancak implant tedavilerinde bu sorunlar tamamen meydandan kaldırıldı. İmplant tedavisi sayesinde; sabit, konuşurken ”acaba çıkar mı?” endişesinden uzak, oldukça konforlu, istenilen yemeklerin tüketilebildiği, kendi dişleriniz gibi hissetiren protezlerle yaşam kalitesini arttıran bir imkan doğdu.

Başarılı bir implant uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır

İmplant tedavi yalnızca hekime bağlı bir tedavi değildir. Hekim, başarılı bir implant uygulaması yapabilir. Ancak hasta, ağız bakımına özen göstermelidir ki bu başarılı implant uygulaması devam etsin.  Bu iki unsurun da iyi olması tek başına yetmez. Yapılan protez iyi bir labaratuvar tarafından üretilmelidir. Üretilmediği taktirde implantlar başarıya ulaşamaz.
İmplantların başarıya ulaşması için 3 unsurun da yerine getirilmiş olması gerekir:
*İmplantların hekim tarafından başarılı bir şekilde uygulanması,
*Hastanın implantlarına iyi bakması,
*İmplanların iyi bir labarotuvar koşullarında üretilmesi.

İmplantlar Kimlere Uygulanabilir?

İmplant vidaları, belli bir kalınlığı ve belli bir genişliği olan yapılardır. Bu sebeple implant yerleştirileceği düşünülen alanda, çene kemiğinin bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması aranan koşuldur. Mevcut kemiğin kalitesi, implant başarısını etkiler. Bunun yanında tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı dönem boyunca dişetlerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu implant tedavisine engel teşkil etmeyecek bir durumda olduğu taktirde implant uygulamasının yapılması için bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak implant için kemik gelişimin tamamlanması gerektiğinden 18, alt yaş limitidir.

İmplant tedavisinde acı duyulmuyor

Uygun anestezi tekniklerinin uygulanmasıyla hastanın tedavi esnasında acı duymaması sağlanmaktadır. Operasyon esnasında hasta, hangisinin uygun olduğuna göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Çoğunlukla implantın yerleştirildiği akşam bir ağrı duyulabilir. Ancak bu ağrılar ağrı kesiciyle giderilebilecek kalibrede ağrılardır.

İmplant Tedavisinin Hastalara Sunduğu Avantajlar

Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Bu vakalarda protezin hareketinden dolayı devamlı hissedilen bir ağrı problemi vardır. Bu sebeple de çiğneme işlevleri yerine getirilemez.  Bu problem zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile git gide artar. Bu grup hastalarda implant tedavisi ile bu sorunların tamamı ortadan kaldırılır.Kemik erimesi de durdurulmuş olur.
Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine nazaran daha stabildir. Ancak protezin damağı kapatan şekilde dizayn edilmesi tat alma duygusunu azalttığı gibi mide bulantısına da yol açar. Bu sebeple implant bu hastalara da avantajlar sağlayarak bu sorunları tamamen ortadan kaldırır.
Alt ya da üst çenede dişlerinin bir bölümünü kaybetmiş hastalar: Bu kişilerin şikayeti kancalarla tutunan protezin estetikten oldukça uzak olan görüntüsüdür. Bunun yanında köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğudur. İmplant tedavisinde böyle bir durum söz konusu değildir. Çevre dişlerin kesilmesine gerek yoktur. Sağlam dişlere kesinlikle zarar gelmez.
Tek dişi eksik olan hastalar: Bu hasta grupları, tek bir dişin restorasyonu adına minimum iki çevre dişten feragat etmek zorundadır.Tek bir implant’ın yerleştirilmesi çevre dişleri kurtarır. Daha işlevsel neticelerin ortaya çıkmasını sağlar.

İmplant tedavisinin dezavantajları nelerdir?

İmplantlar diğer tedavi yöntemlerine göre daha maliyetli olmaktadır.
Ağız ve diş sağlığına oldukça önem gösterilmeli ve buna zaman ayırılmalıdır.

İmplant tedavisi ile hastaların kazançları neler olur?

Daha iyi çiğneyebilme fonksiyonu ile her istediğini yiyebilme
Daha iyi estetik görüntü
Özgüvenin yerine gelmesi
Çiğneme fonksiyonunda herhangi bir sorun olmadığı için daha sağlıklı ve dengeli beslenme

Dental implant tedavisinin yukarıdakiler dışında kalan avantajları nelerdir?

En mühim avantaj, implantlar üzerine uygulanacak olan protezin, hasta tarafından, kendi dişleri gibi algılanmasıdır. Bu sebeple konuşma, çiğneme gibi eylemlerde herhangi bir sorun ortaya çıkmaz.

· Dişlerini kaybetmiş ve protez kullanmaya başlamış olan kişilerde biyolojik bir kural olarak mutlak kemik erimesi ortaya çıkar. Bu durum, yanak ve dudağın desteğinin bir süre sonra kaybolmasına yol açacağında yüz şeklinde farklılıklara ve çöküntülere yol açabilir.  Fakat implantlar kemik üzerine belirli bir kuvvet sergilerler. Bu sebeple de buna bağlı kemik erimeleri durur ve yüz şeklindeki çökmeler engellenir.

· Bir diğer avantaj protezlerin çok sağlam bir şekilde yerinde sabit durmasıdır. Bu şekilde protezlerin hareket etmeyeceğini bilmek ve rahatça gülmek, yemek yemek ve diğer eylemlerine yerine getirmek kaçınılmazdır.

Isırma kuvveti ve protez tutuculuğu en üst düzeydedir. Bu sebeple düşünmeden her besin tüketilebilir. Bu durum da dolayısıyla dengeli beslenmeyi sağlayacaktır.

Related Posts

💬 WhatsApp
Call Now Button